سردخانه صنعتی | industrial refrigeration

Comments · 69 Views

سردخانه صنعتی | industrial refrigeration
هزینه اولیه نصب و راه اندازی یخچال آمونیاکی بیشتر از یخچال فریونی است. در حجم 2000 تن استفاده از سیستم آمونیاک به صرفه نیست. اما در ?

سردخانه صنعتی | industrial refrigeration

سردخانه صنعتی

فرآیند جمع آوری مواد غذایی که برای حفظ خواص غذایی آن باید منجمد شوند. دمای مورد نیاز 18 درجه سانتیگراد زیر صفر یا حتی کمتر است. وظیفه اصلی آن نگهداری غذا برای مدت طولانی است. انجماد بیشتر برای گوشت و ماهی اعمال می شود.

برخلاف سردخانه صنعتی زیر صفر، این سردخانه برای نگهداری مواد غذایی فاسد شدنی است که برای به تاخیر انداختن فعالیت میکروبی باید در هوای سرد نگهداری شود. سردخانه صنعتی بیشتر در میوه ها، سبزیجات، آب میوه ها، نان و ... استفاده می شود.

عوامل موثر بر هزینه نگهداری سردخانه صنعتی

نیاز به انبار سرد نسبت به گذشته بیشتر شده است. محصولات سالم و تازه تقاضای زیادی دارند. این گروه از خریداران محصولات سالم تر، تازه تر و با کیفیت تر را ترجیح می دهند که ماندگاری کمتری دارند. این بدان معنی است که یک شبکه توزیع کارآمد برای خدمت به این مصرف کنندگان بسیار مهم است.

درست است که سردخانه صنعتی از بیرون شبیه جعبه های بزرگ و ساده به نظر می رسند، اما برای برآورد هزینه ساخت سردخانه نیاز به تحلیل پیشرفته و دقیقی در مرحله طراحی و ساخت است تا ساخت سردخانه صنعتی اتاق را می توان با هزینه کمتر و کارآمدتر انجام داد.

اساساً سردخانه صنعتی بر اساس نوع محصول و مدت زمان نگهداری آن در سردخانه صنعتی می شود. اما از آنجایی که فناوری ها و تکنیک هایی با هدف افزایش کارایی توسعه یافته اند، ساخت سردخانه صنعتی پیچیده تر شده است.

بهره وری انرژی

هنگام ساخت یک مرکز ذخیره سازی سرد، بهره وری انرژی در اولویت قرار دارد. یکی از بزرگترین هزینه های جاری برای اپراتورهای تاسیسات، مصرف برق است که می تواند به ده ها هزار دلار در ماه برسد.

بسیاری از امکانات به جای ایستگاه مرکزی به سردخانه های بسته بندی شده تبدیل شده اند. واحدهای آمونیاک در پشت بام سردخانه صنعتی ثابت شده است که با گذشت زمان کم شارژ و کارآمدتر انرژی هستند. علاوه بر این، شارژ کمتر منجر به کاهش هزینه در مدیریت ایمنی پروژه (PSM) می شود.

جهت‌گیری اتاق سرد همچنین می‌تواند کارایی انرژی را با اتاق‌هایی با دمای بالاتر که در انتهای جنوبی تأسیسات و اتاق‌هایی با دمای پایین‌تر در انتهای شمالی قرار دارند، بهبود بخشد. 

فریزر چیست؟

امروزه سردخانه های فریون بسیار گسترده ساخته می شوند. فریون به عنوان سیال برای چرخه های سردخانه ای که نیاز به یخچال با ظرفیت کم دارند استفاده می شود. مبرد فریون در چنین مواقعی انتخاب مناسبی است. یکی از نکات مثبت سیالات فریون غیر سمی مقاومت آنها در برابر آتش است.

روش کار یخچال فریون و کل سیکل تبرید تراکمی به این صورت است که مبرد در کمپرسور متراکم شده و در اثر کندانس باعث افزایش فشار و دما می شود. سپس مبرد با فشار بالا و فاز گاز وارد کندانسور می شود و در کندانسور از گاز به مایع تبدیل می شود و دمای آن کاهش می یابد اما فشار ثابت و زیاد می ماند. بعد از کندانسور، مبرد وارد مخزن گیرنده یا مخزن جمع آوری مایع می شود.

در مرحله بعد مبرد در حالت مایع و فشار زیاد از گیرنده خارج شده و به شیر انبساط یا لوله مویین می رسد.

در این قسمت در اثر افت شدید فشار، مبرد به مخلوطی از پودر مایع و گاز تبدیل شده و روی سطح اواپراتور می افتد و در دراز مدت تبخیر شده و به بخار و گاز کامل تبدیل می شود.

در این حالت اواپراتور گرمای سالن ایجاد شده در اثر سرما را جذب کرده و به خارج از سالن منتقل می کند.

سردخانه آمونیاک چیست؟

یخچال های آمونیاکی تا حدودی شبیه به یخچال فریون عمل می کنند.

به این ترتیب که در یخچال های آمونیاکی سیستم دارای یک سری وسایل مانند کمپرسور، کندانسور، گیرنده مخزن، اواپراتور می باشد.

اما قسمت دیگری که در یخچال های آمونیاکی نقش بسیار مهمی دارد پمپ مبرد (آمونیاک) است.

آمونیاک به صورت بخار در کمپرسور فشرده شده و با فشار و دمای بالا وارد کندانسور می شود و فرآیند تقطیر در کندانسور انجام می شود و آمونیاک از گاز به مایع خالص تبدیل می شود.

مایع خروجی از کندانسور آمونیاک به گیرنده مخزن و مخزن آمونیاک می رسد. اما قبل از اینکه مایع آمونیاک به جداکننده برسد، باید از قسمت اصلی به نام (ضریب انبساط) عبور کند. اصولاً وقتی مایع از این قسمت عبور می کند 2 نتیجه حاصل می شود، اول شکست فشار از 12 بار به 2 بار و دوم کاهش دما تا 10- درجه سانتیگراد که حالت آمونیاک در این فاز مخلوط می شود. و پودری

سپس در جداکننده آمونیاک پس از چند مرحله از حالت پودری به حالت گاز تبدیل می شود و این مراحل طی یک سیکل تکرار می شود.

قسمت های مختلف سردخانه از چه چیزهایی ساخته شده است؟ (کف، بدنه، سقف، ساندویچ پانل)

بدنه سردخانه باید به صورت اسکلت با مصالحی مانند بتن، اسکلت فلزی، بتن مسلح یا پیش ساخته باشد.

کف اتاق سرد باید زهکشی خوبی داشته باشد و تا عمق 30 سانتی متری با ماسه و شن پوشیده شود.

راهنمای انتخاب یک یخچال آمونیاک یا فریون

از گذشته تاکنون استفاده از سیستم های تبرید برای نگهداری مواد غذایی، داروها و سایر مواد فاسد شدنی رایج بوده است. این سردخانه ها را می توان به صورت مرکزی طراحی و ساخت و یا به صورت پیش ساخته خریداری و نصب کرد. در طراحی یخچال های صنعتی از دو نوع سیال آمونیاک و فریون استفاده می شود.

یخچال های آمونیاکی بر اساس چرخه تبرید ساخته می شوند. این چرخه برعکس چرخه کارنو است و بیشترین بازده را به همراه دارد. در این چرخه مبرد آمونیاکی گرما را از محیط سردتر به محیط گرمتر منتقل می کند. به طور کلی می توان گفت که یخچال فریون زمانی استفاده می شود که به یخچالی با ظرفیت نگهداری متوسط ​​یا کمتر نیاز داشته باشیم.

برای انتخاب سردخانه زیر صفر یا بالای صفر چه فاکتورهایی را در نظر بگیریم؟

انتخاب نوع سردخانه با توجه به مبرد آن یک انتخاب مهم و اساسی است. برای انتخاب درست باید ابعاد ساختمان سردخانه، اقلام و کالاهایی که قصد نگهداری آن را دارید، مقدار و حجم محصول ذخیره شده، سیکل تبرید و دستگاه های مربوطه را با توجه به سیکل تبرید، تعیین کنید. به طوری که می توانید بین یخچال آمونیاک یا فریون یکی را انتخاب کنید.

Comments